strażnik celny

Odprawa celna krok po kroku

Pomimo tego, że odprawa celna nie jest bezpośrednio związana z prawem transportowym stwierdziliśmy, że warto o niej wspomnieć. Podróżowanie samolotem jest niejako formą transportu – bagaży oraz ludzi, dlatego mowa w dzisiejszym wpisie będzie właśnie o tym jak przygotować się do odprawy celnej i jak się ona odbywa.

Dokumenty najważniejsze

Tak, jak w każdej innej formie transportu, również i w transporcie lotniczym obowiązują specjalne obowiązki, które należy wypełnić. W przypadku lotu samolotem niezbędnym dokumentem, który musimy posiadać przy sobie jest paszport. To właśnie dzięki niemu będziemy mogli przekraczać granice zgodnie z prawem. Ponadto warto również wiedzieć, że niektóre przewożone przedmioty wymagają posiadania dodatkowych dokumentów i zgód papierowych. Do tego typu rzeczy należą zwierzęta lub drogocenne antyki.

Sprawna kontrola

Wiele ludzi obawia się kontroli celnej, ponieważ uważają oni, że odbywa się za długo i jest nieprzyjemna. Jednak nic bardziej mylnego! Odprawę celną wykonują wykwalifikowani pracownicy lotniska, którzy dokładnie poinstruują Cię jak masz się zachowywać. Jeśli tylko dostosujesz się do ich poleceń to cała sytuacja przebiegnie naprawdę szybko i bezboleśnie.

Etapy odprawy celnej

Odprawa celna posiada pewne etapy, które należy wykonać krok po kroku.

1. Po pierwsze musimy ściągnąć wszystkie metalowe elementy, w które jesteśmy wyposażeni i umieścić je w specjalnym pojemniku. Wszystkie paski, biżuteria czy telefony komórkowe wędrują do koszyczka, a następnie do specjalnego skanera.

2. Bagaż podręczny musimy opróżnić ze wszystkich płynnych produktów, które umieszczone są w specjalnych pojemniczkach – szampony, odżywki do włosów, inne kosmetyki oraz picie.

3. Jeśli mamy na sobie sweterek, kurtkę lub okrycie głowy, jesteśmy zobowiązani je ściągnąć i również umieścić na specjalnej taśmie.

4. Nieczęsto zdarza się również, że poproszeni zostać możemy o zdjęcie butów, ale zdarza się to naprawdę w niewielu przypadkach.

Najważniejsze w przygotowaniu do odprawy celnej jest zachowanie spokoju i dostosowanie się do wskazówek celników. Nie ma sensu się stresować i negatywnie nastawiać, ponieważ nie ma w tym nic złego, a nie jesteśmy też pierwszymi czy ostatnimi osobami, które przez to przechodzą.