Inspekcja Transportu Drogowego – czym się zajmuje?

ITD – czym jest?

ITD to mundurowa formacja, której naczelnym założeniem jest pilnowanie kierowców i pojazdów towarowych. Do ich obowiązków zalicza się po pierwsze nadzorowanie czy ciężarówki nie mają niedozwolonej wagi, która często jest zawyżana przez przepełnienie samochodów i czy na pewno stan mechaniczny pojazdów jest prawidłowy. Instytucja, jaką jest ITP założony został 6

Inspekcja Transportu Drogowego została wykreowana w tym celu, by spełniać kilka niesamowicie ważnych zadań, do których zalicza się: poprawa bezpieczeństwa na drogach, wywieranie nacisku na zmotoryzowanych, aby przestrzegali oni aneksów prawnych, przeciwdziałanie rozwojowi nieprzepisowej konkurencji, usunięcie niezdrowych zajść w transporcie samochodowym oraz zapobieganie zniszczeniu dróg. Wszystko to sprawia, że poprawia się również stan planety. Ponadto funkcjonariusze ITD specjalizują się dodatkowo w tropieniu naruszeń, jakie występują w transporcie samochodowym.

Zarządzaniem ITD zajmuje się Główny Inspektor Transportu Drogowego. Rewident ten podległy jest ministrowi transportu. Do Inspecji Transportu Drogowego należy także siatkę fotoradarów i detektory prędkości, które to rozmieszczone są na ulicach i aparaty elektronicznego poboru należności.

Do głównych przedsięwzięć, którymi para się ITD przynależą inspekcje lokalne, które to sieją niepokój wśród szoferów pojazdów towarowych. Do ITD nie zalicza się przecież wyłącznie kontrolowanie pojazdów w trasie, lecz także lustracja biura, które posiada spedytor. Do istotnych zadań ITD należy także trzymanie pieczy nad publicznym transportem ludzi. To wszystko po to, aby zagwarantować stu procentową rzetelność i ochronę najwyższej jakości poprzez wyłączenie z ruchu samochodowego pojazdów niesprawnych bądź w pewnym stopniu uszkodzonych.

Pracownicy ITD pozostają w stałej kooperacji z takimi organami bezpieczeństwa jak strażnicy graniczni, celnicy czy drogówka. Dodatkowo pozostają w stałym kontakcie z odmiennymi inspekcjami, np: weterynaryjna, handlowa oraz Państwowa Izba Pracy.

Od niedawna również ITD para się wydawaniem licencji na przewóz światowy.